2009. december 22., kedd
2009. december 16., szerda
őszi-téli jeruzsálemi napok
2009. november 8., vasárnap
back in jerusalem
2009. október 7., szerda
leonard cohen - egy felejthetetlen koncert
Nem igazán terveztem egy hónapos blog-szünetet, mégis most ez így sikeredett. Az élet persze ettől függetlenül is megy. Mielőtt azonban belevágnék abba, hogy mi is van velem mostanában nem hagyhatom ki, hogy ne említsem meg életem egyik legnagyobb koncertélményét. Leonard Cohent két-három évvel ezelőtt kezdtem komolyabban felfedezni. Addig jóformán csak a Suzanne című számán keresztül tartottam számon, amelyet egyébként Joan Baez interpretációjában hallottam először (erről az abumról). Első ízben a Cohen-Live válogatott kocertalbum került hozzám, amelyről szinte mindegyik szám telibetalált, amikor Rómában az egyik délután végighallgattam őket. Főleg a kiegyensúlyozott, lassú de sajátos erőt sugárzó dallam- és hangzásvilága ragadott meg, amely Cohen addigra beérett, karakterisztikusan mély orgánuma nélkül valószínűleg nem adta volna meg ezt a sajátos zenei élményt. Engedve ennek a belső intuitív kíváncsiságnak, elkezdtem a dalszövegekre is odafigyelni, majd egyre több forrásból elkezdtem utánaolvasni és felfedezni, hogy mi is húzódik a Cohen-életmű hátterében, s hogy tulajdonképpen mi is ragadott meg benne. Aztán egyre több komponens bontakozott ki, amelyek összeségén, vagy talán összhangzatán kereszült sikerült valamelyest megsejtenem, hogy ki is valójában Leonard Cohen, és miért tett rám olyan egyedülálló hatást, mint amilyet kevesen a kortárs zene nagyjai közül. Számomra a korai Cohen erős folk-rock motívumai, és vallásos színezetű dalai éppúgy fekszenek, mint a későbbi, dinamikusabb hangszerelésű politikai, társadalmi mondanivalóval átszőtt, profetikus hangvételű számok.
Így esett, hogy születésnapomra a budapesti Cohen-koncertre kaptam két jegyet szüleimtől. Végül édesapámmal mentem el az Arénába augusztus 31-én kiváncsian várva, hogy milyen produkcióval járja a hetvenöt éves zenész és csapata a világot és, hogy ez milyen hatással lesz rám így élőben. Miután bevállaltunk egy pereces sorbaállást még közvetlen a koncert előtt, sikerült kb egy per(e:)c késéssel az első szám alatt (Dance Me To the End of Life) besasszéznunk a helyünkre, egy a színpadhoz közeli szektorban. Cohen meglepően jó formában volt. A számokat hallgatva, átadva magam a zenei élménynek, legtöbbször Cohen tekintetét figyeltem, amely még a többnyire csukvatartott szemeken keresztül is áthatott. Az elején nemigen szólt spontán módon a közönséghez, ez később azonban javult. Dino Soldo legkülönbözőbb fúvós hangszerei mellett, Javier Mas kezében szinte folyamatosan szólt a bandurria, amely a puritán, főleg sötétkék fényekben játszó színpadias kompozícióban kiálló csapat produkciójának sajátos zenei ízt adott. Nekem még a, a kritikusok által egyébként többnyire lehúzott, hosszabb szólók is ültek. Első alkalommal tapasztaltam meg, hogy milyen az, amikor egy könnyűzenei koncertbe beiktatnak egy szünetet. Ez pont jó volt arra, hogy lássam, Gyurcsány Ferenc még koncertre is testőrrel jár. Nyilván megvan rá az oka. A koncert második felvonása a Boogie Street-tel kezdődött, amelyet Sharon Robinsonnal adtak elő és az egyik legátütőbb élmény volt.
Közismert, hogy Cohen a kilencvenes évek elejétől egyre közelebb került a zen buddhista tanításhoz és spiritualitáshoz, majd öt évet töltött el a Los Angeles közelében fekvő Mount Baldy Zen Központban. Ennek hatása számomra leginkább ott volt megfigyelhető, amikor bemutatta zenésztársait. Mindegyikük előtt őszinte tisztelettel hajolt meg, megemelve kalapját és valahogy azt éreztem, hogy ez az ember valóban fel tud nézni művésztársaira. Ezt ritkán tapasztaltam eddig, különösen a zene világában. A Take This Waltz magyar lanternái után következett a ráadás áradat, amely méltó módon koronázta meg ezt a felejthetetlen koncertet. Örültem, hogy ott lehettem és élőben is hallhattam Leonard Cohent, akinek a világ felé megfogalmazott üzenetével és egyedülálló zenéjével nem esik nehezemre összhangban éreznem magam.
2009. szeptember 1., kedd
mozgalmas napok
2009. augusztus 24., hétfő
görög világ
2009. augusztus 20., csütörtök
2009. augusztus 19., szerda
Tiszakécske
2009. augusztus 2., vasárnap
blogosz
A személyes napló-blog - ahogy nekem átjött - megint egy picit más műfaj. Én ebben próbálgattam a szárnyaimat. Itt főként magamról írok, személyes élményeimről, tapasztalataimról. Mi is a célja mégis egy ilyen napló-blognak? Hiszen egy "otthoni" személyes naplóban kiírhatom magamból a legmélyebb érzéseimet, örömömet, bánatomat úgy ahogyan azok jönnek, hiszen azt egyedül magamnak írom. Egy nyílt napló azonban mégis csak nyílt. Eljut különböző emberekhez és sokszor (különösen így a virtuális terepen) csak részben tudom azt, hogy kikhez is valójában. Vagyis ha belevágok, vállalom, hogy gyakorlatilag bárkihez eljuthat az, amit magamról írok. (No, itt már kezd izgalmassá válni!) Ugyanakkor mégiscsak szükség van egy "célközönségre", hiszen Umberto Eco óta tudom, hogy mindenki aki ír, valakinek, vagy valakiknek ír. Nem is volt olyan egyszerű belőnöm, hogy kinek is írok. Hiszen alapvető célom pusztán annyi volt, hogy, mivel az utóbbi időben gyakrabban vagyok külföldön -vagyis távol az itthoni barátaimtól, családomtól, rokonoktól, isemrősöktől - , legyen egy olyan hely, ahol a személyes emaileken és telefonokon túl, tudják követni azt, ami, többé kevésbé, történik velem. Az első bökkenő, amivel szembesültem, az az volt hogy általában másként mesélek el mondjuk egy lelkileg megmozgató élményt a családomnak, akik különböző módon (vagy egyáltalán nem) vallásosak; egyes barátaimnak vagy mondjuk a plébániaközösség tagjainak, akikkel sokkal természetesebb módon osztom meg egy-egy mélyebb tapasztalatomat... Valami olyasmire jutottam, hogy azt nem tagadhatom meg senki előtt, amit élek. És ennek éppen úgy része egy-egy szemlélődő, vagy imatapasztalat, mint egy kirándulás egy buli vagy egy unalmas sorbanállás a postán. Ilyen apróbb vagy kevésbé apró, természetes és természetfeletti mozzanatokból épül fel mindaz ami rólam, a megélt tapasztalataimról szól és amikről nem tudok nem írni, amikor magamról szólok. Ugyanakkor mindezt próbáltam úgy kommunikálni, hogy a lényeg átjöjjön azon ismerőseim és barátaim számára is, akik kevésbé - vagy egyáltalán nem - vallásosak. Nem is olyan könnyű ezt jól eltalálni. Mindenesetre ez is egy iskolázódás és jó visszaolvasni az elmúlt évben írt bejegyzéseimet mindannak fényében , ami történt velem.
Persze most egy év bloggerkedés után átgondolom, hogy folytatom-e, és ha igen, akkor milyen finomításokkal és változtatásokkal... Sőt fontolgatom egy külön foto-blog indítását is. Vediamo!
2009. július 29., szerda
újra itthon
Rómán keresztül vezetett az út haza, ahol egy katolikus-zsidó vallásközi konferencián vettem részt.
Nagy élmény volt találkozni olyan fiatalokkal, akik őszintén keresik, hogy mit jelent(het) ma a két vallás hívei közötti párbeszéd. A témafelvetések, előadások jellemzően élő diskurzusokat generáltak, mégis számomra a legtöbbet talán a személyes találkozások, beszélgetések jelentették. Egy dinamikus élő csapat jött össze, amely számomra mindenképp reménykeltő volt, különösen a folytatás tekintetében. A lelkes olvasótábor (mármint, akik néha idetévedtek) igazán megérdemelt volna egy külön bejegyzést erről a konferenciáról, hiszen több szempontból is tanulságos volt. Most azonban maradt ez a rövid kis visszatekintés.
Rómában még volt egy-két (számomra) fontos találkozás és beszélgetés, majd pedig egyszercsak a Malév járatán találtam magam úton Budapest felé.
Egy nagy családi ebéd fogadott, majd a rákövetkező két hét az itthoni barátokkal való találkozásokról és hosszan elnyúló beszélgetésekről szólt. Sokan érdeklődtek személyesen is arról, hogy miért kértem a diakónusszentelésem halasztását. Jó volt ezt a barátaimmal is átbeszélni és meghallgatni azt is, hogy kit-kit milyen örömök és küzdelmek elé állít az élet. Sokat jelent, ha az ilyen pillanatokban akad a közelben egy-két igaz barát. Nekem ez mindig segít abban, hogy jobban tudjak arra a bizonyos belső hangra, a Lélek hangjára figyelni.
Sikerült eljutnom Nyíregyházára a Máriapoli második felére, amelyen, túl azon hogy szintén sokakkal éltük meg a viszontlátás örömét, erős volt a közösségi tapasztalat is, amely fontos része az életemnek. Ez a természetes és természetfeletti élmény egybeforró összhangja folytatódott aztán Salzburgban is, ahová a fokolarino-papok hívtak meg kéthetes nyaralásukra. Közös hegymászások, úszkálások a 18 fokos hegyi tavakban, városnézések, közös meditációk, imák, tapasztalatcserék, esti filmnézések... Mindamellett, hogy legtöbbjüket közeli testvéremnek érzem, valamennyiük komoly spirituális és élettapasztalattal rendelkezik, így örültem, hogy megoszthattam velük személyesen is azt, amit mostanában élek.
Salzburg után anyuval ketten elfoglaltuk a nyaralót a Balcsin. Már régebb óta terveztünk egy anya-fia hétvégét, és most végre összejött. Egy ilyen hétvégét mindenkinek csak ajánlani tudok.
Ezekben a napokban főként szüleimnél vagyok és egy-két dolgozattal próbálok előrehaladni... (amikor éppen nem blogot írok :)
2009. június 13., szombat
te deum
Lemondtam most hétvégére egy másfél napos utat Haifa-ba, főleg a tanulás ürügyén (egy-két dolgozat leadása ugyanis még hátra van), de talán leginkább azért, hogy egy kicsit egyedül legyek.
Szeretném kihasználni ezeket a napokat arra, hogy visszatekintsek az elmúlt hónapokra és hálát adjak... hiszen bőven van miért.
2009. június 12., péntek
néhány flash
- első Húsvétom Jeruzsálemben, amely idén egybeesett a Pesach ünnepkörével
atán különböző látogatók is érkeztek:
- rögtön Húsvét után érkezett egy csapat diakónus az esztergomi szemináriumból, akik ráadásul pont évfolyamtársaim és most júniusban szentelődnek pappá. Idén elkísérte őket Erdő Péter bíboros, akivel volt alkalmam hosszan beszélgetni több fontos kérdésről.
- utánuk két barátom jött ki meglátogatni egy hétre. Erre a hétre esett a születésnapom, amit idén velük ünnepeltem meg, itt Jeruzsálem falai mellett. Jó volt velük lenni. Újra megbizonyosodtam, értékes dolog a barátság.
- barátaim visszautazása után egy napot sem kellett várnom, és már itt is voltak szüleim és húgom. Nyolc napot együtt a család! No erre azért kellett készülni minden tekintetben. Ezt meg is tettük mindannyian és az eredmény nem maradt el. Életem egyik legszebb és legmaradandóbb közös szűk-családi együttléte volt (és asszem nem csak nekem), amelyben mindenkinek a része benne volt. Szilvi erről rendesebben írt a blogján, mint én. Azért nem tudom megállni, hogy egy-két momentumot ne említsek meg. Például meghitten szép pillanat volt, amikor anyuval és Szilvivel közösen imádkoztunk a Getsemáni-kertben. Négyünk közül, ugyanis csak Szilvi és én vagyunk "gyakorló vallásosak". Az is megfogott, amikor a Sion hegyen lévő Szűz Mária elszenderedése bazilikában együtt énekeltük mind a négyen (Apuval az élen) a Boldog Asszony Anyánk... egyházi népéneket. Sokat utaztunk, nevettünk és tudtunk beszélgetni olyan, a személyes életünket érintő dolgokról is, amelyekről egyébként nem, vagy csak ritkán szoktunk. És az ilyenkor elkerülhetetlenül felbukkanó feszültségek kezeléséből is jól vizsgáztunk.
- a családot XVI. Benedek pápa váltotta. Számos programon alkalmam volt részt venni. Nagyon fontos, történelmi dolgokat mondott ki a vallásközi párbeszéd és a Shoa vonatkozásában, valamint úgy érzékeltem, hogy a palesztin keresztényeknek is megerősítést jelentett a látogatás. Az eseményekről egyébként folyamatosan tudósítottam a Vatikáni Rádiónak. Izgalmas műfaj. A végére egészen belejöttem.
- Benedek pápa után még itt volt egy professzor barátom a Pázmányról. Körbelátogattunk néhány olyan intézetet, amelyek a keresztény-zsidó párbeszéd különböző szintű előremozdításán munkálkodnak.
Röviden talán most ennyi.
Hmm. Tudtam, hogy ez a néhány flash könnyen megszalad. Így jár az, akinél megakad a blog-szekér. Pedig mindegyik flash megért volna egy külön bejegyzést. És akkor az egyetemről, az itteni barátaimról még nem is írtam. Sebaj, most megpróbálok visszarázódni a blog-ritmusba. Kíváncsi vagyok, hogy sikerül-e.
2009. május 27., szerda
2009. április 6., hétfő
sivatagi vándorlás
A múlt héten (na jó, úgy másfél hete) eljutottam egy sivatagi túrára, melynek célállomása Jerikó volt. A Negev-sivatag, az egyiptomi homokdűnékkel szemben, egy változékony domborzatú köves pusztaság, melynek egyes részein beduin-telepeket lehet felfedezni. Amikor megérkeztünk a startpoint-hoz, meg is rohamoztak minket, főleg gyerkőcök, pénzt és mindenféle egyebet kéregetve. Vagyis úgy jártunk, ahogyan minden turista, akik beduin-telepek közelében szállnak le a buszról.
Nekivágtunk a kietlen pusztának. Az évezredek óta napégette táj, a csendes szárazság több eseményt, elbeszélést elevenített fel bennem. A zsidók negyven éves pusztai vándorlása az Ígéret Földje felé is minden bizonnyal ehhez hasonló környezeti viszonyok között történhetett. Az evangéliumokban többször olvashatjuk, hogy Jézus kiment a pusztába imádkozni, böjtölni. "Mondd, hogy ezek a kövek változzanak kenyérré!". Ott lépdelve a kövek között egészen konkréttá vált az, hogy ez mit is jelenthetett. Bő két óra vándorlás után eljutottunk egy görög ortodox kolostorhoz, ahol ma is élnek remete szerzetesek. Az első keleti szerzetesek a pusztában, a sivatagban "keltek életre" (remete Szent Antall, a sivatagi atyák). A világtól elvonultak, az aszkézis különböző formáit gyakorolták, hogy ezáltal is egyedül Istennek éljenek. Mai, nyugati kategóriáinkkal spontán módon gondolhatnánk, hogy ezek meghibbantak, vagy minimum, hogy nem egészen volt náluk minden rendben. Mégis, az első századokban, ők jelentették a bizánci és közel-keleti egyház régióinak nemcsak spirituális és misztikus, de szellemi életének termőtalaját, nem csekély társadalomformáló erővel átitatva (Peter Brown, Sociaty and the Holy in Late Antiquity). Palik László kétségbeesésével tör fel bennem a kérdés: Hová tűntek a sivatagi atyák? Szeretett nyugati társadalmunkban nehéz nem észrevenni a sivatagosodás különböző formáit, melyek talán pont a modern (sivatagi) misztika új kapuit nyitják meg előttünk.
Amit azonban végképp nehezen tudtam elkerülni ezen a túrán az az volt, hogy szembe nézzek személyes életem sivatagi tapasztalataival. Ez bizony überelt minden társadalmi szemlélődést, sőt talán ez volt a legkeményebb, hisz ez mégis csak rólam szól, konkrétabban mint bármi más, egyfajta hermeneutikai kulcsot is biztosítva a fenti eseményekhez. (Tegye fel a kezét, aki még nem élt át ehhez hasonlót! Ami késik, nem múlik! :)
2009. március 16., hétfő
egy csendes szombat délután
Csak később gondolkoztam el azon, vajon milyen gyakran esik meg, hogy egy muszlim és egy keresztény héberül beszélgetnek a békéről.
2009. március 12., csütörtök
kontemplatív körutazás
A múlt héten szintén északra utaztunk, és ezúttal megálltunk a Genezáreti tó partjánál is, azon a helyen, amelyet a hagyomány a Jézus feltámadása utáni, János evangelista által bemutatott epizódhoz köt. A feltámadás utáni jelenetek közül ez különösen is közel áll hozzám. Itt került sor arra a híres párbeszédre, melyben Jézus megkérdezi Pétert: "Jobban szeretsz-e engem...?" Nem sokkal később képbe kerül a "szeretett tanítvány" is, aki az utolsó vacsorán Jézus vállára hajtja fejét. És van itt egy teljességében emberi (talán szomatikusnak is mondható) epizód is, amely számomra egészen közelivé teszi ezt a helyet. Mégpedig az, hogy Jézus halat és kenyeret készített (sütött?) az apostoloknak, akik a bárkán dolgoztak. Érzékeny figyelmességről tesz tanúságot.
Nem tudni, hogy valóban ezeknél a köveknél történt-e mindez. Talán igen, talán nem. A hagyomány ide köti. Az azonban valószínű, hogy, ha valóban megtörtént valami hasonló, az valahol itt lehetett. Jó volt így, ezen a helyszínen átelmélkedni ezt a részt (Jn21) és így hallgatni a tó csendes hullámait, érezni illatát és szemlélni Jézus feltámadásának egyik írásban rögzített eseménytanúját, benne azt a bizonyos titkot, magát a feltámadást, amely emberek millióinak jelentették és jelentik mai napig az Örömhírt, életük értelmének és reményének forrását.
2009. március 3., kedd
egy kis személyiségfejlődés a kamerák árnyékában
Mindig irigyeltem azokat, akik spontán módon, nyomdakészen képesek megszólalni egy-egy témakörben. Bár tudom, hogy egyeseknél ez hosszú évek alatt forrja ki magát rutinná, másoknak pedig egyszerűen csak megadatott, hogy röviden, összefüggően, informatívan és lényegretörően tudjanak spontán megnyilatkozni egy adott kérdésben. Persze nyilván ez a műfaj is szerteágazó… A múlt héten részt vettem egy vallásközi szimpóziumon (amint arról röviden írtam is), s az utolsó nap egyik szünetében felkértek egy rövid, kb egyperces interjúra. Mivel a találkozóról szóló video-összeállításra készül az anyag, megnyugtattak, hogy magyarul is beszélhetek. Danke schön! Egyszer, kb két évvel ezelőtt, hasonló helyzetben már fürödtem be ilyennel, akkor ki is hagyták a végső anyagból. No, de azóta lefolyt néhány köbméter víz a Dunán, úgyhogy bevállaltam. Előttem néhány rutinosabb közéleti személyiség volt soron, úgyhogy volt időm alaposan megfigyelni őket (fejmozgás, gesztikuláció…) és mellette összekaparászni magamban néhány értelmes mondatot arról, hogy a szimpózium kapcsán miben látok reményt az adott vallásközi dialógus (zsidó-keresztény párbeszéd) jövőjét illetően (ez volt ugyanis a megválaszolandó kérdés). Mindezt lehetőleg egy percen belül. Mire nagyjából össze is állt, hogy mit akarok átadni, már jeleztek is, hogy rajtam a sor. Hát rajta… A gyomrom lényegesen kisebb mértékben lüktetett, mint azt vártam és ez pont elég volt ahhoz, hogy a teljes nyugodtság és hidegvér látszatát keltsem. Ennek megfelelően sikerült is egy pöpec rutinos beállást produkálnom, amely mellett még Obama is elbújhat. Jön is a kérdés, én pedig egy rejtett levegővételt követően nekileselkedek. Szépen füzögetem a mondandómat, mire kb. a felénél észreveszem, hogy két gondolati egységet sikerült totál értelmetlenül összekapcsolnom. És ezen a ponton megtörtént a csoda: Nem blokkoltam le! és nem zavarodtam bele! az egész pereputtyába, hanem gördülékenyen, mintha misem történt volna végigvittem speechet. A végén a riporter és az operatőr meg is jegyezték, hogy bár egy kukkot sem értettek, de érzésük szerint nagyon jól sikerült és hogy érzékelhetően élő volt a beszéd-dinamikám. Ezért már megérte, gondoltam. A hivatalos tolmácsasszisztensek már nagyobb gondban lesznek, hogy miként vágják meg ezt az egy perces anyagot (a riportokat ugyanis alámondással fordítják majd az összeállításban), úgyhogy az is lehet, hogy végül megvétózzák.
De a lényeg talán nem is ez, hanem sokkal inkább az, hogy mindezt miként éltem meg és, hogy ez a tapasztalat, miként segít(ett) a növekedésben. Mert hiszem, hogy minden kudarcélmény segít(het)i a növekedést és az érettebbé válást. Rögtön az interjú után, néhány percig, valami olyasmi dolgozott bennem, hogy „Még egy ilyen kis pitiáner interjút sem tudok összehozni…?” (ugye a negatív önbecsülés! egy kis perfekcionista teljesítménykényszerrel vegyítve) Ezen a ponton azonban, (hohó, és itt jön a növekedés) egy óriási felfedezésre tettem szert: tudniillik, hogy itt történt valami, ami sokkal több és értékesebb annál, minthogy két gondolati egységet nem sikerült értelmesen összefűzni; mégpedig az, hogy NEM blokkoltam le. Nem is olyan rég a vatikáni rádiónak csak úgy vállaltam el egy eseménybeszámolót, hogy papírról olvastam be (húgicám le is buktatott), most pedig kamera előtt, szabad stílusban sikerült gördülékenyen végigvinnem egy rövid gondolatmenetet. Hát nem zseniális! Ebbe belegondolva (mármint, hogy a retorikai készségem legalább egyes jegyeiben micsoda fejlődés tapasztalható) kb annak a sikerélménynek az öröme járt át, mint amikor öt évesen először sikerült önállóan megkötnöm a cipőfűzőt, vagy amikor először sikerült a kerékpáron maradnom pótkerék nélkül… Mivel alapvetően a mondanivalóm is ült (szerintem), kíváncsi vagyok, hogy végül bekerül-e az összeállításba, és ha igen, milyen formában. Ha azonban mégsem, akkor is mindenképp megérte és örülök, hogy bevállaltam.