2011. február 23., szerda

észak

Holnap indulok északra: Kafarnaum, Tabgha, Genezáreti tó, Názáret, Tabor hegy, majd vissza Jeruzsálembe.... ezekről a helyekről próbálok meg az elkövetkező napokban minél több értelmes mondatot összehozni (olaszul!) a Fokolár nemzetközi vezetőségének. Egyedi tapasztalat lesz, már most sejtem. Mégis az van bennem, hogy az ilyen pillanatokért vagyok itt. Amikor ezeken a helyeken járok, azt érzem, hogy ez mindent überel... az egyetemet, a leadandó anyagokat, a megírandó cikkeket, a nyelvtanulást. Persze ezek mind, nagyon sokat jelentenek és valahol ugyan akörül a tapasztalat körül forognak más-más minőségben, mégis, amikor azokon a helyeken járok, ahol Jézus élt, tanított... belépek egy fajta időtlen szférába (kairosz).

2011. február 20., vasárnap

abu gosh

Péntek este elnéztünk Abu Goshba. Szégyenszemre az elmúlt két éves ittlétem alatt ez még egyszer sem esett meg. Igaz, hogy ezúttal este volt, meg, hogy csak a híres humus-t próbáltuk ki, vagyis, a nevezetes bencés kolostor ezúttal kimaradt, de így is nagy élmény volt. Abu Gosh azon kevés városka egyike, amely Jeruzsálem környékén megmaradt arabok lakta településként és híres arról, hogy az itteni arab és a környező zsidó lakosok évtizedek óta békében élnek egymás mellett. Erre jó példa, hogy a zsidó lakosság által is egyik legkedveltebb (és egyébként világszinten is az egyik legjobbnak tartott) humus-éttermet libanoni származású arabok üzemeltetik. Jeruzsálemtől nincs messze, így Loncyval is (aki most nem volt velünk) elhatároztuk, hogy még visszatérünk és valamikor nappal is szemügyre vesszük ezt a kis történelmi várost.

2011. február 15., kedd

maria voce - egyetem

Múlt hét pénteken megérkezett Jeruzsálembe Maria Voce, a Fokolár (katolikus világmozgalom) elnöke, akit 2008 júliusában választották meg, miután Chiara Lubich a mozgalom alapítója 88 éves korában elhunyt. Arról már több bejegyzésben is írtam, hogy mit  jelent számomra ez a lelkiség, hogy miért meghatározó pontja az életemnek. Úgyhogy talán nem is kell hosszan magyaráznom, hogy miért sajátos élmény megélni itt Jeruzsálemben a Fokolár vezetőségének szentföldi látogatását. Római tanulmányaim alatt magam is betekinthettem közelebbről a Fokolár központi vezetésébe, és különböző területeket összefogó központok életébe, így a most érkező team nagy részét személyesen is jól ismerem. Ez duplán emeli az esemény fontosságát számomra. (a Fokolárról bővebben: www.focolare.org ) Amikor megkértek, hogy négy napig én legyek az egyik vezetője a csapatnak itt Galileától Jeruzsálemig, amikor is körbelátogatják a szent helyeket, először rendesen megremegett a lábam. Aztán azért próbáltam nyugtatni magam, hogy végül is csak egy világméretű vallási mozgalom válogatott vezetőinek kell beszélni, a kereszténység legszentebb helyeiről... miaznekem!
Közben elkezdődött a második félév, egész ígéretesnek tűnő kurzusokkal, kutatószemináriumokkal. Idén alkalmam lesz az iszlám forrásszövegeiben is elmerülni.... tiszta izgi! Közben sikerült elkészülnöm az otthonra írt publikációval is, úgyhogy most már csak a szemináriumi dolgozatok leadása van hátra!
A sok-sok "dolog" forgatagában próbálok azért nap mint nap megállni, elcsendesülni és egyszerűen rácsodálkozni arra, hogy mit jelent az "itt és most" Jeruzsálemben.